Holowanie samochodu w Tarnowie

Jeśli zdarzyła Ci się awaryjna sytuacja na drodze – miałeś kolizję, stłuczkę lub samochód odmówił posłuszeństwa – najprawdopodobniej potrzebujesz profesjonalnego wsparcia. Nie zwlekaj i zamów pomoc drogową z Tarnowa, która pomoże Ci rozwiązać problem oraz odholuje Twój samochód.

Holowanie auta – zasady

Holowanie pojazdu to nie taka prosta sprawa. Najbezpieczniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej, jeśli sam nie jesteś pewien czy będziesz sam w stanie odholować swój samochód. W końcu kto zna się lepiej na holowaniu niż specjaliści? Jeśli jednak wolisz podjąć się holowania samochodu na własną rękę, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, o których przeczytasz poniżej. Pamiętaj, że nie dostosowując się do przepisów kodeksu drogowego, możesz narazić się na mandat.

Kiedy skorzystać z usług holowania samochodu?

Są sytuacje, w których nie możesz sam holować swojego samochodu. Wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pomocy drogowej, która zrobi to za Ciebie.

Warto zadać sobie pytanie, czy Twój samochód nadaje się do holowania. Jeśli Twoje auto posiada automatyczną skrzynię biegów, sytuacja nieco się komplikuje. Holowanie takiego samochodu jest dozwolone przez niektóre marki samochodów, jednak na krótkim dystansie, z minimalną prędkością, zachowaniem przepisów drogowych i zasad bezpieczeństwa. Jeżeli nieprawidłowo zabierzesz się za holowanie pojazdu, możesz uszkodzić panewki, zestaw planetarny czy pompę olejową. W takim przypadku lepiej nie ryzykować i od razu zadzwonić po pomoc, aby nie narobić niepotrzebnych szkód.

Holowanie a przepisy ruchu drogowego

Holowanie jest dozwolone przez prawo, jednak taka czynność wykonywana na drodze musi być zgodna z obowiązującymi przepisami. Przede wszystkim istotne jest, aby pamiętać, że do holowania należy używać ucha holowniczego oraz haków.

Ucha holownicze są stosowane do holowania innego pojazdu. Natomiast haki umożliwiają ciągnięcie np. przyczepy. Bardzo ważne jest, aby podczas holowania pilnować, aby lina była cały czas napięta – nie powinna być ona luźna w żadnym wypadku. Jeśli lina holownicza nie będzie utrzymywać napięcia, może to skutkować szarpnięciem, co może być bardzo niebezpieczne oraz prowadzić do uszkodzeń zderzaka i wypięcia holowanego pojazdu.

Jeśli na drodze podczas holowania następuje zmiana kierunku, to powinna być ona odpowiednio wcześniej zasygnalizowana przed dwa pojazdy – holujący i holowany. Ważne jest, aby podczas całego procesu holowania, używać tylko prawego pasa.

Pamiętaj także, żeby utrzymywać stały kontakt z kierowcą holowanego pojazdu, np. przez telefon komórkowy. Pomaga to w przemieszczaniu się oraz daje możliwość wcześniejszego poinformowania o niebezpiecznej sytuacji.

Kodeks drogowy określa szczegółowe zasady holowania pojazdu. W obszarze zabudowanym prędkość samochodu, który holuje niesprawny pojazd, nie może być wyższa nić 30 km/h. Poza obszarem zabudowanym maksymalna prędkość to 60 km/h.

W trakcie holowania samochód, który jest holowany, powinien mieć włączone światła pozycyjne.

Jeżeli chodzi o hamulce, to w przypadku holowania w połączeniu luźnym powinny być sprawne oba, a w połączeniu sztywnym – przynajmniej jedna oś.

Kolejną kwestią jest odległość między pojazdem holowanym i holującym. Otóż w przypadku połączenia luźnego powinna ona wynosić 4-6 metrów, a w połączeniu sztywnym maksymalnie 3 metry.

Ważne: holowanie auta jest całkowicie niedozwolone, jeśli w samochodzie jest uszkodzone zawieszenie lub układ kierowniczy.

Ponadto, jeśli holujesz samochód na autostradzie, pamiętaj, że możliwe jest to tylko do najbliższego zjazdu lub do miejsca obsługi podróżnych.

Holowanie auta na lince – czy jest dozwolone?

Wiele osób zastanawia się, czy holowanie samochodu na lince jest zgodne z prawem. Już spieszymy z odpowiedzią – tak! Holowanie pojazdu może odbywać się za pomocą liny holowniczej. Przepisy w tym zakresie różnią się w zależności od typu pojazdu. Dla samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony do holowania wystarczy krótka linka. Jej zakup nie stanowi problemu, ponieważ można ją dostać w wielu sklepach czy na stacji benzynowej. Pamiętaj także o niezbędnym elemencie wyposażenia pojazdu, jakim jest trójkąt ostrzegawczy. Podczas holowania powinien być on umieszczony po lewej stronie samochodu, który jest holowany.

Jak mówi powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego warto mieć na wyposażeniu swojego samochodu kable rozruchowe, które w nieprzewidzianych momentach mogą być bardzo przydatne. Posłużą one do podładowania akumulatora, jeśli ten się rozładuje. A jak wiadomo bez naładowanego akumulatora nie uruchomi się silnika, co z kolei powoduje brak wspomagania kierownicy i hamulca. W takim przypadku holowanie może okazać się bardzo niebezpieczne. Jeśli będziesz holować samochód w tzw. połączeniu giętkim, nie złamiesz prawa, ale możesz stanowić zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku rozładowanego akumulatora i braku możliwości jego podładowania najlepiej jest wezwać pomoc drogową z Tarnowa.

Zakres usług – holowanie w Polsce i za granicą

Holowanie samochodu może być potrzebne w wielu przypadkach. Pomoc drogową warto wezwać nie tylko w kryzysowych i najbardziej niebezpiecznych sytuacjach, ale też wtedy, gdy nastąpi awaria, która uniemożliwia dalszą podróż.

Jeśli Twój samochód nie chce odpalić, rozładuje Ci się akumulator albo skończy Ci się paliwo, pomoc drogowa jest po to, aby przyjechać, zdiagnozować problem i pomóc Ci go rozwiązać. Nie zawsze od razu będzie niezbędne holowanie pojazdu. Pomoc drogowa jest zbawienna także wtedy, gdy nie możesz samodzielnie wydostać się z błota lub rowu czy na własną rękę wymienić niesprawnego koła. W takich sytuacjach, jeśli okoliczności tego wymagają, pomoc drogowa od razu może odholować Twój samochód. Najlepsza pomoc drogowa pomoże kierowcy nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.

A co jeśli będziesz potrzebował holowania za granicą? Przede wszystkim, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zbędnego wydawania pieniędzy, warto zawczasu pomyśleć o sytuacjach awaryjnych, które mogą przytrafić się w trasie.

Po pierwsze, dokładnie zaplanuj drogę i przemyśl, gdzie będziesz mógł znaleźć pomoc na wypadek kolizji, wypadku lub awarii Twojego samochodu. Najlepiej mają właściciele pojazdów, które są objęte gwarancją o międzynarodowym zasięgu. Jednak niewiele osób taką fabryczną gwarancję posiada, dlatego warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego ubezpieczenia.

Ubezpieczanie w formie dodatku do polisy OC albo AC, może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. W przypadku takiego ubezpieczenia oprócz tego, że otrzymasz wszelką niezbędną pomoc, w którą wliczyć można holowanie pojazdu, zapewnienie samochodu zastępczego, nocleg z wyżywieniem, transport do domu, to zaoszczędzisz wiele czasu i pieniędzy. Jeśli jednak nie wykupisz ubezpieczenia, sytuacja staje się bardziej skomplikowana.

Holowanie i naprawa samochodu za granicą może znacznie przewyższać koszty takich usług w Polsce. Poza tym – bez znajomości lokalnej społeczności, kultury i języka możesz zostać naciągnięty na dodatkowe koszty, które ponadto mogą być wykonane nieprofesjonalnie. Co więcej, należy pamiętać, że czas oczekiwania na przyjazd zamówionej pomocy drogowej może być różny. Jeśli potrzebujesz holowania w miejscu oddalonym w większej odległości od głównych dróg, to na przyjazd lawety możesz czekać nawet kilka godzin. Jest to bardzo niekomfortowe i niebezpieczne, szczególnie kiedy znajdujesz się na nieznanym terenie.

Być może zdarzy się, że Twój samochód uległ awarii za granicą (i to na autostradzie) i niezbędne jest jego holowanie. W takim przypadku musisz jak najszybciej działać, aby pojazd, który znajduje się na autostradzie, znalazł się w bezpieczniejszym miejscu – na parkingu, stacji paliw lub na mniej ruchliwej drodze. Jednak często bywa tak, że do takiej lokalizacji jest daleko, a Ty nie masz już możliwości kontynuacji jazdy. Skorzystaj wtedy z pasa awaryjnego i wezwij pomoc. Samochód powinien być ustawiony jak najbliżej bariery ochronnej. Następnie odpowiednio oznakuj samochód – włącz światła awaryjne, ustaw trójkąt ostrzegawczy oraz załóż kamizelkę odblaskową, aby być dobrze widocznym na drodze. Trójkąt powinien być ustawiony w odległości 100-150 metrów za pojazdem. Pamiętaj, że na autostradzie pojazdy często osiągają duże prędkości, więc im wcześniej ich kierowcy zauważą sygnał o zepsutym samochodzie, tym lepiej. Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza jeśli sytuacja przydarzy się w godzinach nocnych lub przy złych warunkach atmosferycznych.

Jak wezwać pomoc za granicą? Zadzwoń ze swojego smartfonu, a jeśli nie masz zasięgu, skorzystaj ze specjalnej budki telefonicznej, ulokowanej przy autostradzie, z której możesz połączyć się w celu uzyskania wsparcia. Dzięki słupkom, ustawionym przy drodze, dokładnie określisz, na jakim odcinku autostrady się znajdujesz. Na pomoc czekaj w bezpiecznym miejscu. W krajach UE w takich awaryjnych sytuacjach służby reagują bardzo szybko i pojawiają się na miejscu już po kilkunastu minutach. Wtedy Twój samochód może być odholowany do najbliżej położonego i bezpiecznego miejsca, co w przypadku braku ubezpieczenia, wiąże się z wysokimi kosztami. Pamiętaj, aby nie próbować zatrzymywać innych samochodów, aby ich kierowcy udzielili Ci wsparcia. Na ruchliwej drodze jest to bardzo niebezpieczne i może okazać się opłakane w skutkach.

Twój samochód zawiódł? Zadzwoń